P-Y-ZKA-019, szlak pieszy żółty, Golczewo - Golczewo, 16,6km

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 1 dzień roboczy
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 0,00 zł
bez kosztów dostawy
0.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Producent: Wiking
Kod produktu: P-Y-ZKA-019

Opis


SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka

Kup kawę Wikingowi

Materiały zamieszczone lub zakupione w serwisie można wykorzystywać na ogólnych zasadach wynikających z prawa autorskiego i praw pokrewnych, w tym majątkowych - Regulamin korzystania z danych umieszczonych w serwisie .Jeśli chcesz umieścić widżet z mapką na swojej stronie, skontaktuj się z nami. Przygotujemy kod do wklejenia i wyślemy na mejla.


  1. NUMER SZLAKU W SERWISIE www.WedrujzNami.pl: P-Y-ZKA-019
  2. NUMER SZLAKU WG PTTK: ZP-1011-y
  3. PRZEBIEG SZLAKU: Golczewo PKS - Samlino skrzyż. - Gadom Pałac - Golczewo skrzyż. - jez. Szczucze - Golczewo PKS
  4. NAZWA SZLAKU: Doliną Niemicy
  5. POWIAT: Kamieński
  6. GMINA: Golczewo
  7. NAWIERZCHNIE: asfalt, drogi utwardzone i gruntowe, bezdroża
  8. KOLOR: żółty pasek, pomiędzy dwoma  białymi w poziomie
  9. ROK POWSTANIA: 2007
  10. ROK OSTATNIEGO ODNAWIANIA: 2015
  11. ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2015
  12. DŁUGOŚĆ: 16,6 km (według pomiaru GPS)
  13. WAŻNE UWAGI: szlak w formię pętli, oznakowanie dwustronne. W 2015 roku szlak poddano renowacji na całej długości szlaku. Trudne odcinki szlaku.
  14. LINKI ZEWNĘTRZNE: Ścieżka dydaktyczna "Las Samliński".

SZLAK ZNAJDZIESZ NA NA NASZEJ MAPIE OGÓLNEJ ZNAKOWANYCH SZLAKÓW TURYSTYCZNYCH (zawsze aktualizowana pełna mapa)



Jeśli znasz szlak, a nie ma go w naszym rejestrze, prosimy o przesłanie pliku .gpx oraz kilku słów o szlaku, zdjęć, abyśmy stworzyli jego wizytówkę. A jak masz czas, zapraszamy do stworzenia opisu szlaku, według naszego systemu. Szlaki są dla wszystkich i musimy je promować wspólnie.


CHARAKTERYSTYKA SZLAKU

Szlak "Doliną Niemicy", należy do golczewskiej sieci szlaków - węzły i wspólne przebiegi z innymi szlakami pieszymi i rowerowymi. Prowadzi nad w formie pętli, z początkiem/końcem na dworcu autobusowym w Golczewie. Okrąża dwa jeziora, nad którymi leży miasto. Dlatego też, nie zabraknie przyrodniczych widoków, fajnego krajobrazu, a nawet zabytków na szlaku.

Opisywany szlak, należy do szlaków trudnych. Głównie chodzi o odcinek od zachodniego brzegu jeziora Okonie do pałacu w Gadomiu. Szlak prowadzi po praktycznie zarośniętej, rozebranej linii wąskotorówki, oraz ścieżkami i bezdrożem. Dużo przeszkód i brak kładki nad kanałem. Z tego powodu odcinek niedostępny dla rowerów. Jeśli boisz się wyzwań, proponujemy obejście go asfaltem - droga wojewódzka nr 108. Zapraszamy do wspólnej wędrówki i "chaszczowania" :) .


OPIS SZLAKU

Warto poświęcić godzinkę, na zwiedzenie Golczewa, ze śladami osadnictwa słowiańskiego z IX wieku. jako grodzisko plemienia Wolinian. Miasto położone jest nad jeziorami Okonie i Szczucze. Nad tym drugim umiejscowiona jest plaża z pomostem. Posiada dobrze rozbudowaną bazę noclegową w formie agroturystyk, kwater prywatnych, czy pola campingowego. Przez miasto przechodzą trzy szlaki piesze oraz jeden rowerowy. Na uwagę zasługuje XVI wieczny kościół pw Świętego Jana Boboli. Świątynia została wybudowana z kamienia polnego w XV stuleciu. Była wielokrotnie przebudowywana, a w 1882 roku, dobudowano do niej 30 metrową wieżę kościelną. Niestety mało zachowało się z dawnego wyposażenia. Z dawnego wyposażenia zachowała się drewniana ambona w stylu manierystyczno-barokowym. Po przeciwnej stronie jest umieszczona miedziana chrzcielnica w stylu neogotyckim z 1886 roku. Przed kościołem znajduje się fura Maryi ustawiona prawdopodobnie na zachowanej części pomnika poświęconego poległym w I wojnie światowej. Kolejną niewątpliwą atrakcją jest wieża zamkowa. Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z 1304 r.. Warownia była siedzibą znacznych rodów rycerskich, biskupów kamieńskich, książąt pomorskich. Niestety do naszych czasów, na wzgórzu zamkowym, dotrwała jedynie wieża wysokości 24 m i część murów obronnych. Zachowana wieża zamkowa poddana została renowacji wraz z rekonstrukcją zwieńczenia w roku 1895 i 1929. Kwadratowy cokół wzniesiony jest z kamienia, a część cylindryczna z cegły z otworami strzelniczymi od wschodu i zachodu. Wieża zwieńczona jest na wysokości około 10 m hełmem ceglanym. Obecnie jest to najwyższa na Pomorzu Zachodnim wieża obronna - 33,6 metra. Znajduje się tam również punkt widokowy na miasto i okalające je jeziora. W mieście znajdziemy jeszcze sporo zabytkowej zabudowy w tym; dworzec kolei wąskotorowe (przez Golczewo przechodziły dwie linie wąskotorowe i szeroki tor używany do ruchu towarowego i pasażerskiego do lat 90-tych), zabudowa mleczarni, pozostałości folwarczne i dworskie, zabytkowe pozostałości cmentarzy; ewangelickiego i żydowskiego, kaplice cmentarne, zabudowa ryglowa z XVIII-XIX w. przy ul. Zwycięstwa, czy też studzienka na podzamczu z rzeźbą żaby w koronie. W Golczewie rośnie 5 drzew uznanych za pomniki przyrody. Na ogródkach działkowych przy ul. Miodowej (działka nr 393) rosną 4 buki czerwone o obwodach od 347 cm do 356 cm. Na cmentarzu niemieckim na działce nr 199 rośnie brzoza brodawkowata o obwodzie 478 cm. Jak widać jest co pozwiedzać i można odkrywać historię miasta. Ciekawostka - jest to pierwsze miasto III RP. Dla przypomnienia to 1 stycznia 1990 roku – nastąpiło nadanie przez I Premiera III Rzeczypospolitej praw miejskich.

Naszą wędrówkę zaczynamy przed dworcem PKS w Golczewie. Tutaj również węzeł szlaków turystycznych:

  • Pieszy zielony "Stepnicko - Rokicki", Golczewo - Wolin
  • Pieszy żółty "Dolinę Niemicy", Golczewo - Golczewo
  • Pieszy czerwony "Przez Las Golczewski", Golczewo - Golczewo

Powyższe szlaki będą nam towarzyszyły na dłuższych odcinkach, wokół jeziora Szczucze. Wędrujemy ulicą Niepodległości. Za przejazdem kolejowym (nieczynna linia Wysoka Kamieńska - Płoty) idziemy w lewo-skos ul. 9 Maja, w prawo odchodzi od nas czerwony szlak pieszy. Początkowo asfaltem, później dość dobrą drogą, miejscami piaszczystą. Docieramy do osiedla Kamieńskiego i skręcamy w prawo. Okrążamy nią Gołogórę (50 m.n.p.m.). Z drogi roztacza się widok na Golczewo i okolice. Krętą droga polną dochodzimy do asfaltu na którym skręcamy w lewo - dochodzi do nas czerwony szlak rowerowy "Leśny Szlak Golczewski", Mechowo - Czarnogłowy. Dochodzimy do skrzyżowania z drogą wojewódzką 108, w Samlinie - szlak rowerowy odchodzi do w prawo, do Mechowa. Skręcamy w lewo, po chwili w prawo. Wędrujemy brukiem. Mijamy po prawej stronie Kościół filialny p.w. Miłosierdzia Bożego z 1784 r., rozebrany w latach 1947-48, odbudowany w 1999 r. . Wychodzimy z miejscowości. Po lewej mijamy pozostałości zabudowy zespołu folwarczno-pałacowego, a po prawej park dworski XVIII-XIX wiek, z elementami ogrodu barokowego oraz dwie aleje ,w tym jedna kasztanowa.  Idąc nierówną drogą leśno-polną dochodzimy do stacji wodociągowej, za którą skręcamy w lewo. Drogą polną z aleją starych akacji dochodzimy do zespołu przyrodniczo-krajobrazowego Las Samliński. Warto wybrać się na spacer ścieżką dydaktyczną-opis. Ma ona ok. 2 km i prowadzi przez najciekawsze miejsca zespołu przyrodniczo-krajobrazowego. Po drodze można przeczytać na tablicach informacje o roślinach i zwierzętach. Przystanki zostały wyznaczone i nazwane przez dzieci ze Szkoły Podstawowej w Golczewie, między innymi mają nazwy Bukowy Dinozaur, Tajemnicze Bagna, czy Dąb na Cokole.

Rozpoczynamy drugi etap naszej pieszej wycieczki. Teraz zaczną się utrudnienia na szlaku. Po wyjściu z lasu skręcamy w prawo poruszając się na zmianę drogami polnymi i leśnymi. Po drodze mijamy dwie kładki betonowe. Z powodu wylewającej rzeki Niemicy (nad którą przechodzimy), oraz podmokłych terenów, w 2010 roku zbudowano na części drogi drewnianą kładkę - ciekawe jak długo będą do użytkowania. Dlatego musimy się przygotować na trochę błota . Dochodzimy do Gadomia, gdzie ponownie wchodzimy w bruk. Skręcamy w lewo i od razu zauważamy odnowiony budynek pałacu z wieżą widokową (obecnie teren prywatny - niegdyś nasz szlak przebiegał drogami pałacowymi). I tu kilka słów. Jest to niewątpliwie perełka architektoniczna wsi, w które znajdziemy również historyczną zabudowę - pozostałości dwóch folwarków. Został wybudowany w 1880 roku, jego styl można określić jako eklektyczny, na bazie dawnej szachulcowej siedziby z XVIII wieku. Jest to dwukondygnacyjny budynek z wysoką wieżą oraz gankiem podtrzymującym balkon. Nieznany jest projektant pałacu. Obecnie budynek jest w rękach prywatnych, do 2020 roku znajdował się tam hotel - wystawiony an sprzedaż. Komercyjne przeznaczenie budynku przyczyniło się do całkowitej rezygnacji z historycznego wyposażenia, jednak zachowały się oryginalne kominki z czerwonej cegły, dębowe parkiety i stolarka drzwiowa ze zdobieniami. Z oryginalnej stolarki zachowały się jeszcze schody na piętro. Dwa hole wejściowe wyłożone są granitem. Zachowały się również zabudowania folwarczne, przy pałacu. Przylega do niego zadbany park dworski z początku XIX wieku, zajmujący powierzchnię 6 ha obejmuje trzy stawy, wyspę i bogaty starodrzew złożony m.in z alei kasztanowców i alei grabów.

Rozpoczynamy trzeci, najtrudniejszy etap na szlaku. Zupełnie niedostępny dla rowerów - proponujemy dojazd do Golczewa drogą wojewódzką 108, gdzie przy stacji benzynowej, wraca nasz szlak. Za pałacem skręcamy w lewo i poruszamy się wzdłuż drzew, ale osobiście polecam trzymania się pałacowego płotu. W pewnym momencie tworzy się swoista alejka. Na trasie podziwiać można nie tylko park przypałacowy, ale również pałacowy staw. Dochodzimy do zabytkowej alei, będącej dawniej drogą dojazdową do pałacu. Po około 300 metrach, skręcamy  lewo, idziemy wzdłuż drzew, następnie polem (łąką), aż dojdziemy do starej, rozebranej linii kolei wąskotorowej z XIX wieku Golczewo - Śniatowo, Gryfickich Kolei Wąskotorowych, rozebranej w 1961 roku. Skręcamy w prawo i zaczyna się "ostra jazda".  Wędrujemy na przemian wąwozami i nasypami. Wąwozy od rozebrania nie były używane, są podmokłe i zarośnięte. Początkowo możemy korzystać z równoległych dróg polnych. Po wejściu w podmokły las, idziemy już ciągle starą linią kolejową mijając mokradła i kanały. Nasza droga jest mocno zarośnięta, miejscami podmokła oraz pełna zwalonych drzew, a miejscami wysuszonych krzaków. W pewnym momencie urywa się nasyp - tutaj był most kolejowy, który został rozkradziony. Czeka nas dość duży przeskok, lub przedarcie się wokół jeziorka, które powstało w wyniku działań bobrów z powrotem do nasypu - to już tylko dla Harpaganów, dla nas w tym miejscu jest przerwana drożność szlaku, aczkolwiek od czasu, do czasu ktoś buduje tam drewnianą kładkę. Po chwili mijamy ambonę myśliwską. Wchodzimy na drogę leśną. Na skrzyżowaniu skręcamy za znakami w lewo i kierujemy się na południe. Po chwili przecinamy tory kolejowe nieczynnej linii Wysoka Kamieńska - Płoty. Skręcamy w drogę leśną i chwilę maszerujemy wzdłuż nich. W pewnym momencie przechodzimy przez nie (oznakowanie z wykrzyknikiem). Idąc skrajem lasu (po lewej), dochodzimy do miejsca gdzie wchodzimy ponownie w las. Od tego miejsca ponownie idziemy dobrymi drogami leśnymi, aż do pobliża jez.Okonie. Tutaj poruszamy się według. malowanych znaków na terenach przybrzeżnych czasami wchodząc na kilkumetrowe skarpy przyjeziorne. W sumie zarysowaną ścieżką, dochodzimy do dawnej strzelnicy, gdzie umiejscowione jest dość stare miejsce odpoczynku. Tutaj możemy odpocząć po przeprawie i ruszyć dalej w kierunku Golczewa.

Czwarty odcinek szlaku jest dość przyjemny. Leśną drogą dochodzimy do drogi asfaltowej i przy rogatkach skręcamy w lewo. Poruszamy się ruchliwą drogą (ul. Krótka). Wchodzimy do Golczewa i na głównym skrzyżowaniu skręcamy w prawo - kierunek Przybiernów. Tutaj przez chwilę spotykamy się z zielonym szlakiem rowerowym dookoła jez. Szczucze. Po prawej stronie mijamy pozostałości zamku golczewskiego. Przed wzgórzem zamkowym możliwość odpoczynku przy ławach. Po chwili skręcamy wzdłuż kanału w lewo, aby dojść do nasypu. Skręcamy w prawo i idziemy mając po lewej jezioro. Przechodzimy przez mostek z płyty betonowej idą dalej na południe. Po drodze wiele mostków drewnianych i miejsc odpoczynków tworzących urokliwą ścieżkę spacerową. Dochodzimy do dzikiej plaży, gdzie możemy dłużej odpocząć przy ognisku, z pięknym widokiem na Golczewo. Tutaj jest również główny węzeł szlaków - spotykają się wszystkie przechodzące przez gminę Golczewo:

  • Pieszy zielony "Stepnicko - Rokicki", Golczewo - Wolin
  • Pieszy żółty "Dolinę Niemicy", Golczewo - Golczewo
  • Pieszy czerwony "Przez Las Golczewski", Golczewo - Golczewo
  • Rowerowy czerwony "Leśny Szlak Golczewski", Mechowo - Czarnogłowy
  • Rowerowy zielony "Miejski Szlak Golczewski"

Możemy sobie zmienić szlak na rowerowy lub pieszy. Jeśli idziemy dalej naszym szlakiem, skręcamy w lewo idąc wraz z szlakami pieszymi (czerwonym i zielonym) oraz rowerowymi (czerwonym i zielonym). Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo, idąc w dalszym ciągu szerokimi,aczkolwiek miejscami piaszczystymi drogami leśnymi. Na   tym skrzyżowaniu odbija od nas szlak rowerowy czerwony. Po chwili w prawo odchodzi szlak rowerowy zielony. Dochodzimy do Golczewa. W tym miejscu na chwilę odchodzi od nas szlak pieszy zielony okrążając staw hodowlany. My zaś idąc droga szutrową dochodzimy do asfaltu. Skręcamy w lewo mijając camping po prawej i schodzimy do jeziora. Po dojściu skręcamy w alejkę spacerową i wspólnie ze szlakiem pieszym czerwonym i zielonym idziemy wzdłuż jez. Szczucze. Dochodzimy do plaży miejskiej, gdzie oczywiście możemy odpocząć po wyczerpującym marszu lub jeździe rowerowej. Tutaj też, na chwilkę spotkamy się ze szlakiem rowerowym zielonym, idącym promenadą do centrum miasta (polecam tą trasę). My możemy skręcić w prawo i po przecięciu ulicy Szkolnej udać się zgodnie z kierunkiem ruchu drogowego ulicą Ogrodową, do dworca autobusowego w Golczewie. Dziękuję za wspólną i pełną przygody wędrówkę

SKALA TRUDNOŚCI PIESZA – 2
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 2 (odcinek 2 niedostępny)
SKALA  TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 2

1 – łatwy bez utrudnień
2 – średni z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe


SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka

Kup kawę Wikingowi

Na pewno zmotywuje mnie do dalszej pracy. Często również kawka mi pomoże przy tworzeniu nowych i aktualizacji dotychczasowych danych. Do zobaczenia na Szlaku. W sezonie jesienno-zimowo-wiosennym, zapraszam na wspólne "Wyprawy z Wikingiem", podczas których wędrujemy po szlakach Województwa Zachodniopomorskiego i nie tylko.

 


Masz pytania ? Zadzwoń 501036860 w godz. 10:00-18:00, lub napisz e-mail biuro@wedrujznami.pl  .


Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Opinie o produkcie (0)

Weryfikujemy, które opinie pochodzą od klientów, którzy kupili dany produkt. Po zatwierdzeniu wyświetlamy zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl